Okres przedświąteczny, tak jak każdy okres ukierunkowany na zwiększenie przychodów z handlu, przynosi ze sobą nie tylko atrakcyjne promocje i wyjątkowe oferty ale sprzyja on również wzmożeniu działalności przestępców, którzy podszywają się pod sklepy online i operatorów płatności.
W trosce o bezpieczeństwo Państwa środków, przedstawiamy krótki poradnik, w którym przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa zakupów w sieci.
Pamiętaj przed zakupem:
Unikaj kuszących okazji:
Zweryfikuj przedstawione na stronie sklepu dane sprzedającego. Sprawdź czy:
Zwróć uwagę na to, kiedy sklep został uruchomiony:
Sprawdzaj na wiarygodnych stronach opinie i komentarze innych klientów na temat:
Z taką samą rezerwą podchodź do zakupów w przypadku dużej ilości negatywnych opinii, jak i pozytywnych wystawionych w bardzo krótkim czasie (np. w ciągu ostatniego tygodnia/miesiąca). W trakcie zakupu:
Pamiętaj, że bardziej wiarygodny sklep to ten, w którym masz możliwość:
Unikaj sklepów z tylko jedną formą płatności.
Miej na uwadze, że zarówno symbol kłódki jak i „https” przy adresie stronie internetowej sklepu nie gwarantują bezpieczeństwa transakcji – już w 2021 roku 80% serwisów oszukańczych miało przynajmniej jeden z wymienionych elementów.
Podczas płatności:
Nigdy nie zgadzaj się na wykonywanie niestandardowych czynności takich jak:
Nigdy nie korzystaj z linków do płatności otrzymanych w wiadomościach SMS lub mailach w sytuacji gdy sprzedawca:
Sprawdź, czy znajdujesz się na prawdziwej stronie agenta rozliczeniowego (czy nazwa domeny jest prawidłowa i ma ważny certyfikat) – w przypadku jakichkolwiek wątpliwości przerwij transakcję i skontaktuj się ze sklepem.
Sprawdź, czy po wybraniu banku na stronie operatora płatności, zostałeś przekierowany na stronę w domenie aliorbank.pl.
Dokładnie czytaj treść wiadomości SMS lub komunikatu PUSH przy zatwierdzaniu transakcji.
Jeżeli otrzymujesz automatyczne połączenie z Banku – dokładnie go wysłuchaj i zweryfikuj czy Lektor opisuje operacje, którą właśnie zlecasz.
Upewnij się, że zgadza się numer konta, kwota oraz rodzaj składanej dyspozycji – w przypadku zakupów powinien to być przelew, a nie np. założenie szablonu zaufanego.
Przestrzeganie powyższych zasad uchroni Was przed przykrymi niespodziankami związanymi z realizacją planów zakupowych.