Serwis używa pliki cookies!

Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej

Zgadzam się!
Zgadzam się!
linkedin googlep phone mail hours where twit fb download alert login idea3 idea4 sgbikonkaglowna2 sgbglownaikona1 menu_toggler compass arrow-triangle-top arrow-triangle-bottom arrow-light-bottom arrow-light-right close search

Historia - Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim

Historia

LATA 60-te

Bank Spółdzielczy w Ośnie lubuskim rozpoczął swoją działalność na terenie gminy Ośna Lubuskiego w 1961r. Powołano go decyzją Walnego Zgromadzenia Organizacyjnego Kasy Spółdzielczej w Ośnie Lubuskim z dnia 11 czerwca 1961r. Na mocy przyjętych praw wybrano pierwsza Radę Nadzorczą i Zarząd Banku, które dokonały rejestracji Banku w Sądzie Powiatowym w Gorzowie Wlkp. Pod numerem RS-485 z datą 10 lipca 1961r. Głównym Celem rozpoczynającej się działalności było m.in. gromadzenie środków pieniężnych na rachunkach oszczędnościowych, udzielanie kredytów i pożyczek dla indywidualnych gospodarstw rolnych oraz ich sumienne dysponowanie.

LATA 70-te

W połowie lat 70-tych działalność BS-ów została poszerzona o obowiązki Banku Rolnego co oznaczało pełne kredytowanie indywidualnego rolnictwa, budownictwa mieszkalnego, inwentarskiego, maszyn rolniczych ale również obsługę finansową Gmin i innych jednostek budżetowych.

LATA 80-te i 90-te

W latach osiemdziesiątych Bank sukcesywnie rozwijał swoją działalność m.in. umożliwiając swoim klientom korzystanie z usług na terenie całego kraju (obsługa książeczek oszczędnościowych przez urzędy pocztowe w całym kraju). Istotnym a zarówno przełomowym okresem były lata 1989/90 w którym to miejsce miały zmiany w strukturze organizacyjnej oraz statut ekonomiczno-prawny, które zmieniły znacząco autonomię Banków Spółdzielczych. Początek lat 90-tych był okresem transformacji Banku w ramach dostosowywania się do warunków gospodarki wolnorynkowej. Okres ten istotnie zmienił strukturę i sytuację ekonomiczna banku.

Dnia 24 czerwca 1994 Sejm RP uchwalił ustawę o restrukturyzacji BS-ów i BGŻ co w praktyce znaczyło nowy stan prawny w skutek, którego nastąpił trójszczeblowy podział sektora bankowego na :Banki Spółdzielcze, Banki Regionalne i Bank Krajowy. Zgodnie z tą ustawą Banki Spółdzielcze stały się niezależne i zaczęły prowadzić działalność na terenie gminy, w której znajdowała się ich siedziba. Wybrana i nowo powołana 28 czerwca 1994r Rada Nadzorcza Banku Spółdzielczego w Ośnie Lubuskim powołała w tajnym głosowaniu na stanowisko Prezesa Zarządu Anielę Kijkowską. Obowiązki zastępcy powierzono Halinie Kaczałko, zaś Marię Hertel powołano na członka Zarządu. Po wprowadzeniu w życie ustawy o prawie bankowym z dniem 29 sierpnia 1997r. Bank rozpoczął dalsze działania, które wkrótce znacząco zwiększyły zasięg oraz wachlarz jego działalności. Realizując tę myśl, Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim stale się rozwijał i powiększał swoje pole działania na coraz to większy teren. 11 września 1996r. Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim decyduje się przyłączyć BS w Sulęcinie wraz z punktem kasowym w Lubniewicach.

LATA od 2000r. do dzisiaj

Od 1 maja 2000r. rozpoczęto przejmowanie filii GBW S.A. w Słubicach oraz punktu kasowego w Górzycy, gdzie utworzono nowe oddziały Banku. Trzy lata później tj. 2003r. powstaje kolejny nowy oddział banku tym razem w Kostrzynie nad Odrą. Obecnie Bank realizuje swoją misję na terenie trzech powiatów: słubickiego- tj. Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim ( centrala), oddział w Słubicach oraz w Górzycy, sulęcińskiego: tj. oddział w Sulęcinie i w Lubniewicach oraz powiat gorzowski tj. oddział w Kostrzynie nad Odrą.

30 września 2020r. zamknięto oddział w Kostrzynie nad Odrą. Na dzień dzisiejszy Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim posiada 5 oddziałów tj. w Ośnie Lubuskim, Słubicach, Sulęcinie, Górzycy i Lubniewicach.

Dzisiaj Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim pod kierownictwem obecnego Zarządu to wysoka jakość usług, wieloletnie doświadczenie, otwartość na potrzeby klientów , działania na rzecz lokalnego społeczeństwa oraz nowoczesny bank oferujący innowacyjne rozwiązania.

Galeria zdjęć