LATA 60-te
Bank Spółdzielczy w Ośnie lubuskim rozpoczął swoją działalność na terenie gminy Ośna Lubuskiego w 1961r. Powołano go decyzją Walnego Zgromadzenia Organizacyjnego Kasy Spółdzielczej w Ośnie Lubuskim z dnia 11 czerwca 1961r. Na mocy przyjętych praw wybrano pierwsza Radę Nadzorczą i Zarząd Banku, które dokonały rejestracji Banku w Sądzie Powiatowym w Gorzowie Wlkp. Pod numerem RS-485 z datą 10 lipca 1961r. Głównym Celem rozpoczynającej się działalności było m.in. gromadzenie środków pieniężnych na rachunkach oszczędnościowych, udzielanie kredytów i pożyczek dla indywidualnych gospodarstw rolnych oraz ich sumienne dysponowanie.
LATA 70-te
W połowie lat 70-tych działalność BS-ów została poszerzona o obowiązki Banku Rolnego co oznaczało pełne kredytowanie indywidualnego rolnictwa, budownictwa mieszkalnego, inwentarskiego, maszyn rolniczych ale również obsługę finansową Gmin i innych jednostek budżetowych.
LATA 80-te i 90-te
W latach osiemdziesiątych Bank sukcesywnie rozwijał swoją działalność m.in. umożliwiając swoim klientom korzystanie z usług na terenie całego kraju (obsługa książeczek oszczędnościowych przez urzędy pocztowe w całym kraju). Istotnym a zarówno przełomowym okresem były lata 1989/90 w którym to miejsce miały zmiany w strukturze organizacyjnej oraz statut ekonomiczno-prawny, które zmieniły znacząco autonomię Banków Spółdzielczych. Początek lat 90-tych był okresem transformacji Banku w ramach dostosowywania się do warunków gospodarki wolnorynkowej. Okres ten istotnie zmienił strukturę i sytuację ekonomiczna banku.
Dnia 24 czerwca 1994 Sejm RP uchwalił ustawę o restrukturyzacji BS-ów i BGŻ co w praktyce znaczyło nowy stan prawny w skutek, którego nastąpił trójszczeblowy podział sektora bankowego na :Banki Spółdzielcze, Banki Regionalne i Bank Krajowy. Zgodnie z tą ustawą Banki Spółdzielcze stały się niezależne i zaczęły prowadzić działalność na terenie gminy, w której znajdowała się ich siedziba. Wybrana i nowo powołana 28 czerwca 1994r Rada Nadzorcza Banku Spółdzielczego w Ośnie Lubuskim powołała w tajnym głosowaniu na stanowisko Prezesa Zarządu Anielę Kijkowską. Obowiązki zastępcy powierzono Halinie Kaczałko, zaś Marię Hertel powołano na członka Zarządu. Po wprowadzeniu w życie ustawy o prawie bankowym z dniem 29 sierpnia 1997r. Bank rozpoczął dalsze działania, które wkrótce znacząco zwiększyły zasięg oraz wachlarz jego działalności. Realizując tę myśl, Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim stale się rozwijał i powiększał swoje pole działania na coraz to większy teren. 11 września 1996r. Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim decyduje się przyłączyć BS w Sulęcinie wraz z punktem kasowym w Lubniewicach.
LATA od 2000r. do dzisiaj
Od 1 maja 2000r. rozpoczęto przejmowanie filii GBW S.A. w Słubicach oraz punktu kasowego w Górzycy, gdzie utworzono nowe oddziały Banku. Trzy lata później tj. 2003r. powstaje kolejny nowy oddział banku tym razem w Kostrzynie nad Odrą. Obecnie Bank realizuje swoją misję na terenie trzech powiatów: słubickiego- tj. Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim ( centrala), oddział w Słubicach oraz w Górzycy, sulęcińskiego: tj. oddział w Sulęcinie i w Lubniewicach oraz powiat gorzowski tj. oddział w Kostrzynie nad Odrą.
30 września 2020r. zamknięto oddział w Kostrzynie nad Odrą. Na dzień dzisiejszy Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim posiada 5 oddziałów tj. w Ośnie Lubuskim, Słubicach, Sulęcinie, Górzycy i Lubniewicach.
Dzisiaj Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim pod kierownictwem obecnego Zarządu to wysoka jakość usług, wieloletnie doświadczenie, otwartość na potrzeby klientów , działania na rzecz lokalnego społeczeństwa oraz nowoczesny bank oferujący innowacyjne rozwiązania.