Serwis używa pliki cookies!

Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej

Zgadzam się!
Zgadzam się!
linkedin googlep phone mail hours where twit fb download alert login idea3 idea4 sgbikonkaglowna2 sgbglownaikona1 menu_toggler compass arrow-triangle-top arrow-triangle-bottom arrow-light-bottom arrow-light-right close search

Czasopismo bankowe - Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim

Czasopismo bankowe

Bank Spółdzielczy 1/2024

Prezentujemy pierwszy w tym roku e-magazyn „Bank Spółdzielczy”.

Temat numeru jest bardzo ważny i aktualny, zwłaszcza w środowisku bankowym. To cyberbezpieczeństwo i bezpieczne usługi IT.  Możecie przeczytać wiele artykułów na ten temat, a trzech z nich także posłuchać na naszym „Podcaście spółdzielczym”.

Wywiad numeru:

✅ Rozmawiamy z Jackiem Zacharewiczem, prezesem Zarządu ESBANKU Banku Spółdzielczego z siedzibą w Radomsku.

– Bank, jakiego potrzebuje współczesny klient, to od dawna już nie tylko konto, kredyt i lokata. Nawet bankowość internetowa to za mało, bo liczy się możliwie kompleksowy dostęp do usług banku na wyciągnięcie ręki ze smartfonem – mówi Prezes.

Warto rozmawiać:

✅ O prostym języku i nie tylko mówi prof. dr hab. Jarosław Liberek, wybitny językoznawca, wykładowca na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

✅ O trudnościach z przystosowaniem do nowych warunków technologicznych mówi Jowita Michalska – prezeska Digital University, ekspertka w obszarze nowych technologii i kompetencji przyszłości.

Co jeszcze?

✅ Startuje nowa kampania SGB – tym razem dla przedsiębiorców! Dlaczego przedsiębiorcy wybierają Banki Spółdzielcze SGB?

✅ Mamy także artykuły prawne, recenzje książki, płyty i filmu.

Artykuły do posłuchania:

👉 Phishing w erze AI. Złodzieje w sieci stają się coraz bardziej zuchwali. Do swojej działalności wykorzystują najnowsze osiągnięcia technologiczne ze sztuczną inteligencją na czele. Jak się bronić przed cyberprzestępcami? O tym dowiecie się z artykułu Krzysztofa Swobody, czyta Michał Kocurek.

Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

👉 Łowcy kodów. Cyberprzestępcy posługują się różnorodnymi metodami, aby osiągnąć swoje cele.  Jak przed nimi się chronić? Jak sobie radzić z cyber zagrożeniami? O tym dowiecie się z felietonu Andrzej Borowiaka, rzecznika prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Czyta Michał Kocurek.

Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

👉 Walka z fake newsami i dezinformacją. Czym jest fake news? Które rodzaje fake newsów są szczególnie niebezpieczne? Co to jest dezinformacja i jak sobie z nią radzić? Gdzie sprawdzać czy mamy do czynienia z faktami czy z fikcją? O tym wszystkim dowiecie się z artykułu Agnieszki Szelejewskiej, czyta Katarzyna Miler.

Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Mamy jeszcze jeden artykuł, którego możecie posłuchać.

👉 Otwieramy przyszłość. Dla młodych. 35% Polaków w wieku do 34 lat uważa, że jeśli w budżecie państwa brakuje pieniędzy, to należy je dodrukować. Co piąty Polak uznaje, że płacąc w sklepie, nie płaci podatku VAT.

Jaka jest wiedza naszych rodaków o finansach? Czy warto propagować wiedzę o ekonomii wśród najmłodszych? A jeśli tak to dlaczego? Na te pytania odpowiada Ewelina Ignaczak, dyrektorka Biura Marketingu i Komunikacji SGB-Banku. Czyta Katarzyna Miler.

Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Życzymy miłej lektury!

Zachęcamy do czytania „Banku Spółdzielczego” – wystarczy kliknąć na okładkę poniżej – oraz dzielenia się linkiem.

Bank Spółdzielczy 4/2023

Prezentujemy czwarty i ostatni w tym roku e-magazyn „Bank Spółdzielczy”.

Ten numer w dużej części poświęciliśmy sile kobiet w zarządzaniu. Możecie przeczytać wiele artykułów na ten temat, a czterech także posłuchać.

👉 Czy kryje się pod pojęciem: kobiecy styl zarządzania? Czy taki styl w ogóle istnieje? Czy kobiety są — wbrew stereotypom — równie dobrymi szefowymi, jak mężczyźni? A może są od nich lepsze? Na te i inne pytania dotyczące silnej reprezentacji kobiet w zarządach banków spółdzielczych odpowiada Robert Azembski. „Kobiety w zarządach: wartość dodana”. Czyta Michał Kocurek.

Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Czy mózg ma płeć w kontekście biznesu? Jakie role społeczne przypisywane są kobietom a jakie mężczyznom? Czy nadal rządzą stereotypy? Czy każda businesswoman potrzebuje… żony? Tego wszystkiego dowiecie się z artykułu pod tytułem: ,,Przywództwo w szpilkach. Jak kobiety definiują nowe standardy w biznesie?”. Autorką jest Agnieszka Szelejewska, czyta Katarzyna Miler.

Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Czy w Polsce następuje feminizacja władzy lokalnej? Czy feminizacja dotyczy także stanowisk kierowniczych? Czy na szczytach hierarchii władzy w firmach i korporacjach mamy przewagę kobiet czy mężczyzn? Waldemar Kuligowski i artykuł „Profesjonalnie czy z uśmiechem? Być kobietą na stanowisku”. Czyta Katarzyna Miler.

Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Szkołę Filmową w Łodzi ukończyło wielu wybitnych artystów, których dzieła na trwałe przeszły do historii kina. Ilu absolwentów uczelni ma na swoim koncie statuetkę Oscara? W jakich kategoriach je otrzymali? Dlaczego w 2021 roku na reżyserię uczelnia przyjęła wyłącznie kobiety? Artykuł Romana Szewczyka „Cztery niezwykłe artystki”. Czyta Michał Kocurek.

Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Poza tym w numerze:

✅ Rozmawiamy z Eweliną Pałubicką, prezes Zarządu Żuławskiego Banku Spółdzielczego w Nowym Dworze – Zarządu, który składa się z samych kobiet.

✅ SUS, czyli System Usług SGB, rozwija się dynamicznie – czy 2024 rok będzie należał do niego?

✅ SGB Junior, czyli mobilna oferta dla młodych i… jeszcze młodszych!

✅ Reporterskie podsumowanie konferencji w SGB w 2023 roku.

✅ artykuły o ubezpieczeniach…

✅ … i dział prawny.

Życzymy miłej lektury!

Bank Spółdzielczy 3/2023

zapraszam do lektury trzeciego w tym roku numeru naszego magazynu „Bank Spółdzielczy”.

 Mamy naprawdę wiele ciekawych tematów. M.in.:

👉 Nowy Model Sprzedaży, który z sukcesami wprowadzamy w SGB, to drugi z głównych tematów magazynu. Temu tematowi poświęcony jest też między innymi wywiad numeru – rozmawiamy z Magdaleną Starkiewicz, prezes Zarządu Ludowego Banku Spółdzielczego w Śremie. Pani Prezes dzieli się swoimi przemyśleniami na temat Nowego Modelu Sprzedaży i roli Menadżerów Zrzeszeniowych. Mówi też o kobietach na zarządczych stanowiskach.

👉 Sztuczna inteligencja – temat numeru. O AI piszą zarówno autorzy zewnętrzni, jak i z SGB-Banku. Czy mamy się czego obawiać? A może to szansa, którą trzeba wykorzystać? Wybranych artykułów można też posłuchać.

AI od lat wzbudza obawy, ale też pobudza wyobraźnię. Sztuczna inteligencja już od dawna wpływa na nasze życie, ale od niedawna powszechnie wykorzystujemy ją w relacjach z klientami, w cyberbezpieczeństwie czy usługach. To właśnie AI jest tematem wrześniowego numeru naszego magazynu. Opisujemy ją z różnych stron. Możecie przeczytać wiele artykułów na ten temat, a dwóch także posłuchać.

👉 Czy „sztuczna inteligencja” może być zmęczona lub w złym humorze? Czy może odmówić udzielenia kredytu? O tym gdzie i do czego wykorzystujemy jej możliwości dowiecie się z artykułu Waldemara Kuligowskiego „AI: od ekscytacji do niepewności”. Czyta Katarzyna Miler.

Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Co to jest sztuczna inteligencja i skąd się wzięła? Jak wyglądały pierwsze eksperymenty zmierzające do stworzenia komercyjnej sztucznej inteligencji? Kto lub co stoi za sukcesem Chata GPT. Jak prawidłowo go używać i nie zrobić sobie krzywdy? O tym wszystkim dowiecie się z artykułu Krzysztofa Swobody „Chat GPT – jak stosować, by osiągać jak najlepsze rezultaty?’’ Czyta Michał Kocurek.

Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Polecamy „Podcast spółdzielczy” na Spotify!

Poza tym w numerze:

✅ Mamy też sporo artykułów autorów z SGB-Banku:

✅ Hanna Kniołek pisze o startującej kampanii reklamowej połączonej z Wielką Loterią Lokat SGB. Martyna Kamzol przedstawia relację z „Forum marketingu w klimacie loterii”.

✅ Lidia Denisiuk i Joanna Mijakowska przedstawiają kolejne artykuły o ubezpieczeniach…

✅ … a Ewelina Klorek pisze o Wiedzowniku, programie wymiany wiedzy w SGB-Banku.

✅ Sztuczną inteligencję w swoich artykułach przybliżą Państwu Daniel Krzywiec, Maciej Karwowski i Rafał Łopka.

Teksty w najnowszym wydanie naszego e-magazynu „Bank Spółdzielczy” napisali ludzie, ale większość grafik przygotowała właśnie AI. Jak jej wyszło? Możecie się przekonać, czytając nasz magazyn.

Życzymy miłej lektury!

Bank Spółdzielczy 2/2023

Prezentujemy drugi w tym roku magazyn “Bank Spółdzielczy”.

Posłuchajcie także o języku inkluzywnym!

👉 Język inkluzywny jest obowiązkowy dla każdego, kto chce brać odpowiedzialność za słowa i nie powielać krzywdzących określeń powtarzanych przez lata. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o podstawach dobrej komunikacji bankowej, posłuchajcie artykułu „Osoby ze szczególnymi potrzebami”. Czyta Katarzyna Miler.

Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Tym razem zaskoczymy Was energią, ponieważ wiodącym tematem wydania jest Wyzwanie Sportowe SGB, z którym zmierzyła się rekordowa liczba pracowników i sympatyków SGB – ponad 6200 osób! Pokonaliśmy łącznie ponad 1,7 mln kilometrów!

Jak zwykle wybrane artykuły dostępne są na naszym kanale na Spotify „Podcast spółdzielczy”. W tym numerze możecie posłuchać 4 artykułów:

👉 Jedziemy na wakacje nad morze lub w góry. Jesteśmy perfekcyjnie przygotowani, wiemy co chcemy zobaczyć i gdzie. Skoro tak, to czy warto wykupić ubezpieczenie? Czy coś złego może nam się przydarzyć na urlopie?

Artykuł Lidii Denisiuk z SGB-Banku czyta Katarzyna Miler. Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Co wspólnego z naszym dobrym samopoczuciem mają ubezpieczenia? Jak możemy dobrze o siebie zadbać? Jak zabezpieczyć nasze mieszkanie, dom czy garaż? Na jakie elementy zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy ubezpieczenia?

Artykuł Joanny Mijakowskiej z SGB-Banku czyta Katarzyna Miler. Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Co łączy znaną aktorkę, kierowców formuły 1, wybitnego himalaistę, liderów świata biznesu, polityków i intelektualistów? Co mają wspólnego międzynarodowe korporacje takie, jak Google czy MasterCard, banki, firmy i… Spółdzielcza Grupa Bankowa?

Artykuł Jacka Rosa czyta Michał Kocurek. Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Galopująca inflacja, pełzający kryzys, zerwane łańcuchy dostaw, niepewność jutra. Codziennie jesteśmy zasypywani negatywnymi informacjami. Czy na pewno jest tak źle, jak informują media?

Felieton Michała Jurka czyta Michał Kocurek. Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

Poza tym w numerze:

✅ Rozmawiamy z Grzegorzem Karbowiakiem, prezesem zarządu Spółdzielczego Banku Ludowego w Złotowie. Oczywiście o sporcie i Wyzwaniu Sportowym SGB! Prezes i niemal wszyscy pracownicy banku to fani Wyzwania.

✅ Wyzwanie Sportowe SGB komentują też prezesi i pracownicy Banków Spółdzielczych SGB: Kinga Bujnowicz-Kowalska, Beata Wierzbicka-Skroś, Grzegorz Witkowski, Krzysztof Włodarczyk, Kamila Lichtoń, Dorota Zawadzka.

✅ Wyzwanie Sportowe SGB okiem organizatora przedstawia Rafał Łopka z SGB-Banku. A punkt widzenia partnera technicznego prezentuje Basia Jakubowska z Activy.

✅ Piszemy również o nagrodach, które w ostatnim czasie często otrzymujemy.

✅ O pierwszych krokach banków SGB w Google Cloud.

✅ O najpiękniejszej karcie płatniczej.

✅ O feminatywach w bankowości…

✅ … i nie tylko!

Życzymy miłej lektury!

MAGAZYN ” BANK SPÓŁDZIELCZY” NR 1/2023

Prezentujemy pierwszy w tym roku magazyn “Bank Spółdzielczy”.

Jak zwykle wybrane artykuły dostępne są na naszym kanale na Spotify „Podcast spółdzielczy”. W tym numerze polecamy 3 artykuły:

👉 Czy warto mieć polisę na życie? Czy warto wydawać pieniądze na polisę ubezpieczeniową? Tak wielu z nas jej nie ma i często powtarza: „Jakoś to będzie!” Jakoś, czyli jak? Bezpiecznie? Stabilnie? Przewidywalnie?

Artykuł Lidii Denisiuk z SGB-Banku czyta Katarzyna Miler. Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

👉 Ludzie od zawsze gromadzili różne przedmioty i dobra materialne. Chcieli również je chronić i tak powstały ubezpieczenia. Które formy ubezpieczeń były pierwsze: te chroniące życie czy majątkowe? Kiedy została zakupiona pierwsza polisa na życie?

Artykuł Joanny Mijakowskiej z SGB-Banku czyta Katarzyna Miler. Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

👉 TikTok to medium nieco inne niż wszystkie. Tu trzeba mówić krótko, treściwie i zabawnie. Trzeba mieć sto ciekawych, porywających pomysłów, by zainteresować odbiorcę. I oczywiście dystans marki do siebie. Nie każda powinna tutaj być, mimo, że audytorium jest bardzo szerokie.

Artykuł Jacka Prześlugi czyta Michał Kocurek. Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 –LINK

Poza tym w numerze:

✅ W rozmowie numeru spotkaliśmy się tym razem z Pawłem Kowalczykiem, prezesem Zarządu Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Gorzowie Wielkopolskim. Ten bank działa pod hasłem „Wspieramy najlepszych” i konsekwentnie buduje swój wizerunek, wspierając uznanych sportowców oraz kluby, które zachęcają dzieci i młodzież do aktywności sportowej.

✅ Półmetek strategii SGB „Otwieramy przyszłość”, napisany przez Łukasza Musialskiego.

✅ WIRON zastąpi WIBOR – piszą o tym Robert Azembski i Jerzy Jarosiński.

✅ Jak PRZYSZŁOŚĆ stała się spółdzielczym słowem roku – wyjaśniają Joanna Gębka, Katarzyna Miler i Jędrzej Szymanowski.

✅ Model DISC D3 – czyli w czym tkwi Twoja siła – o współpracy pracowników o różnych temperamentach i osobowościach piszą Aleksandra Karpińska i Grażyna Koziołek.

✅ Do banku ze swoim pupilem – autorstwa Anny Gruchały.

✅ Zapłacisz jednym spojrzeniem – o płatnościach PayEye pisze Rafał Flisiński.

Życzymy miłej lektury!

MAGAZYN ” BANK SPÓŁDZIELCZY” NR 4/2022

Do pobrania TUTAJ

prezentujemy czwarty i ostatni w tym roku numer naszego magazynu „Bank Spółdzielczy”. Mamy naprawdę wiele ciekawych tematów:

👉 Wyzwaniem dla Rady będzie też dalsze budowanie świadomości potrzeby działania i myślenia zrzeszeniowego. To oczywiste, iż każdy z prezesów banków spółdzielczych odpowiada za bilans i biznes banku, którym zarządza, ale musimy zauważać wartość, jaką jest działanie w grupie i umiejętnie to

wykorzystywać. Tu postrzegam ogromną rolę Rady Zrzeszenia. – mówi w rozmowie z magazynem Przemysław Pilarski, przewodniczący Rady Zrzeszenia SGB i jednocześnie prezes Zarządu Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Mosinie.

👉 Rozważania o konsolidacji w bankach spółdzielczych – artykuł autorstwa Karoliny Jankowiak z SGB-Banku i Stanisława Kolasińskiego z IPS-SGB.

👉 Nowa kampania wizerunkowa SGB – jak kręci się spoty reklamowe, jak przeprowadza badania przed startem kampanii, jak przebiegała ona jesienią tego roku? To nasz temat numeru!

W tym magazynie mamy też 4 artykuły do posłuchania, na YouTube lub na naszym kanale „Podcast spółdzielczy” w Spotify!

👉 Przy projektowaniu kampanii reklamowych niezbędne są badania marketingowe. Na jakie pytania odpowiadają i jaką wiedzę dostarczają marketerowi? A co to są badania etnograficzne?Artykuł Ewy Galicy z firmy &Sons czyta Katarzyna Miler.

Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

👉 Jak powstają spoty reklamowe Spółdzielczej Grupy Bankowej? Kto rządzi na planie filmowym? Kim jest szwenkier, a kim ostrzyciel? Kim są statyści i gdzie powinien przejść pan w czerwonej koszulce?

Artykuł Romana Szewczyka z SGB-Banku czyta Michał Kocurek. Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

👉 Co to jest inkluzywność? Trudne słowo? A feminatywy? Jeszcze trudniejsze? Nic bardziej mylnego. Wszystko co pozornie jest trudne, staje się proste. Dlaczego warto używać języka inkluzywnego? Zwłaszcza teraz, gdy tak dużo mówimy o tolerancji, równouprawnieniu i solidarności.

Artykuł Katarzyny Miler z SGB-Banku czyta sama autorka. Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

👉 Inflacja szaleje. Co jest przyczyną gwałtownego wzrostu cen w Polsce? Jak wojna w Ukrainie wpływa na gospodarkę w naszym kraju? Dlaczego tak bardzo rosną ceny produktów żywnościowych? Co ma wspólnego cena wieprzowiny w Europie z chińską gospodarką? Co przyniesie przyszły rok?

Artykuł Michała Jurka z IPS-SGB czyta Michał Kocurek. Artykuł dostępny jest również na YouTube 🎧 – LINK

MAGAZYN ” BANK SPÓŁDZIELCZY” NR 3/2022

Prezentujemy Państwu trzeci w tym roku magazyn “Bank Spółdzielczy”.

Mamy naprawdę wiele ciekawych tematów:

👉 Musimy przetrwać złe czasy w dobrej kondycji i we wspólnocie, nie tracąc z pola widzenia klientów i ich potrzeb. Wykorzystać każdą rynkową niszę. Tworzyć warunki do rozwoju swoim pracownikom. Utrzymywać relacje z klientami na niezmiennie wysokim poziomie, pamiętając, że jedną z naszych głównych ról jest wspieranie rozwoju lokalnych społeczności. I nie dać się kryzysowi, który będzie nam bardzo silnie dokuczał – mówi w rozmowie z magazynem Jan Grzesiek, nowy przewodniczący Rady Nadzorczej SGB-Banku SA i jednocześnie prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Jarocinie.

👉 Jak banki spółdzielcze radzą sobie z promocją swoich usług? Między innymi poprzez odpowiednią strategię współpracy z influencerami. Porozmawialiśmy z wybitnymi sportowcami, Karoliną Nają i Piotrem Liskiem, ambasadorami odpowiednio Poznańskiego Banku Spółdzielczego i Banku Spółdzielczego Duszniki. Rozmowom towarzyszy tekst Roberta Azembskiego, poświęcony sponsoringowi i promocji banków poprzez sport.

👉 I oczywiście podsumowaliśmy Wyzwanie Sportowe SGB. Tym razem wzięło w nim udział prawie 5 tysięcy miłośników aktywnego spędzania czasu. Odwiedziliśmy z pucharami i medalami najlepsze banki.

Pamiętajcie! Jesteśmy obecni na Spotify – sprawdźcie „Podcast spółdzielczy”! 🙂

W tym numerze posłuchać możecie 4 artykułów:

👉 Inflacja w Polsce szaleje. Rosną koszy energii, paliwa i żywności. Co w tych niepewnych czasach robić z oszczędnościami? Jak można zabezpieczyć nadwyżkę finansową? O to, w co dzisiaj można zainwestować 1 000, 10 000 czy 50 000 złotych zapytaliśmy:

MAGAZYN ” BANK SPÓŁDZIELCZY” NR 2/2022

prezentujemy drugi w tym roku numer naszego magazynu „Bank Spółdzielczy”. Temat przewodni nie mógł być inny: Wyzwanie Sportowe SGB. Podsumowanie, zdjęcia, cytaty. Do tego „Wyznanie zabiurkowca” – artykuł do przeczytania i posłuchania.

W magazynie również m.in.:

👉 Rozwiewam mity wokół „pazernych” banków”. Inflacja w Polsce jest już dwucyfrowa. Rośnie oprocentowanie kredytów, rośnie oprocentowanie depozytów. Zdaniem wielu lokaty bankowe są mało korzystne. A banki zarabiają na nich krocie. Czy to prawda? A jeśli nie, to na czym instytucje finansowe zarabiają?

👉 Niespokojne czasy już nadeszły. Banki Spółdzielcze SGB pierwszy kwartał bieżącego roku mogą zaliczyć do bardzo udanych. Rekordowo wysokie zyski, dobre wskaźniki. Jednak kolejne miesiące mogą już nie być tak pomyślne, nie tylko dla banków spółdzielczych, ale także dla całego sektora finansowego. Czy sektor ma powody do zmartwień?

👉 Jak w sposób płynny przekazać władzę w organach banku? Kogo i jak szkolić na przyszłych członków zarządu? Wywiad numeru i dwie rozmówczynie: Zofia Kałek-Bazyluk i Małgorzata Łaska-Bierła z Pałuckiego Banku Spółdzielczego w Wągrowcu.

👉 Nasz bank dba nie tylko o finanse klientów – rozmowa z Tomaszem Klimeckim, prezesem Zarządu Banku Spółdzielczego w Lututowie

Artykuły można przeczytać – i posłuchać – w tym miejscu

Polecamy również odwiedzić nasz „Podcast spółdzielczy” na Spotify.